List of Courses

You will find below the list of courses organized by term and by number.

Click on the course number (far left) to link to the course syllabus and other information. Click on the professor's name (far right) to link to their biography.

This list is for advice only and is subject to change as new courses are added or existing courses deleted.  Not every course will be offered every year. Contact Academic Services for more information.

Courses by term

Course
Title
Type
Term
Credits
Course Coordinator
Term 1          
A202 Fluid Dynamics
*Term 3 for 2017
Elective 3 2 Professor Satoshi Mitarai
A206 Analog Electronics Elective 1 2 Professor Yabing Qi
A209 Ultrafast Spectroscopy Elective 1 2 Professor Keshav Dani
A213 Inorganic Electrochemistry
*not offered for 2017
Elective 1 2 Professor Julia Khusnutdinova
A216 Quantum Mechanics I Elective 1 2 Professor Denis Konstantinov
A306 Neuroethology Elective 1 2 Professor Yoko Yazaki-Sugiyama
A401 Controversies in Science Elective 1 2 Professor Gordon Arbuthnott
B10 Analytical Mechanics Elective 1 2 Professor Mahesh Bandi
B21 Biophysics of Cellular Membranes Elective 1 2 Professor Akihiro Kusumi
B22 Computational Methods Elective 1 2 Professor Kenji Doya
B24 Neuronal Dynamics of Movement (from AY2018) Elective  1 2 Professor Yoe Uusisaari
Term 2          
A203 Advanced Optics*
(alternate years course)
Elective 2 2 Professor Síle Nic Chormaic
A207 Nanotechnology Elective 2 2 Professor Mukhles Sowwan
A208 Bioorganic Chemistry Elective 2 2 Professor Fujie Tanaka
A210 Advanced Quantum Mechanics
(alternate years course)*
Elective 2 2 Professor Thomas Busch
A211 Advances in Atomic Physics
(alternate years course)
Elective 2 2 Professor Síle Nic Chormaic
A212 Microfluidics Elective 2 2 Professor Amy Shen
A214 Nucleic Acid Chemistry and Engineering Elective 2 2 Professor Yohei Yokobayashi
A217 Quantum Mechanics II Elective 2 2 Professor Denis Konstantinov
A273 Ultracold Quantum Gases (alternate years course) Elective 2 2 Professor Thomas Busch
A303 Developmental Biology Elective 2 2 Professor Ichiro Masai
A307 Molecular Oncology and Cell Signaling Elective 2 2 Professor Tadashi Yamamoto
A310  Computational Neuroscience Elective 2 2 Professor Erik De Schutter
A311 Cellular Aging and Human Longevity Elective 2 2 Professor Mitsuhiro Yanagida
A410 Molecular Electron Tomography Elective  2 2 Professor Ulf Skoglund
B07 Statistical Methods Elective 2 2 Professor Kenji Doya
B08 Physics for Life Sciences Elective 2 2 Professor Bernd Kuhn
B09 Learning and Behavior Elective 2 2 Professor Eileen Gail Tripp
B11 Classical Electrodynamics Elective 2 2 Professor Tsumoru Shintake
B12 Statistical Physics Elective 2 2 Professor Nic Shannon
B16  Ecology and Evolution Elective 2 2 Professor Evan Economo
Term 3          
A101 Adaptive Systems Elective 3 2 Professor Kenji Doya
A102 Mathematical Methods of Natural Sciences Elective 3 2 Professor Jonathan Miller
A103 Stochastic Processes and Applications Elective 3 2 Professor Simone Pigolotti
A205 Quantum Field Theory Elective 3 2 Professor Shinobu Hikami
A215

Advanced Experimental Chemistry - Laboratory of Materials Chemistry

Elective  3 2 Professor Ye Zhang
A218  Condensed Matter Elective 3 2 Professor Yejun Feng
A219 General Relativity (alternate years course) Elective 3 2 Professor Yasha Neiman
A304 Evolutionary Developmental Biology Elective 3 2 Professor Noriyuki Satoh
A308 Epigenetics Elective 3 2 Professor Hidetoshi Saze
A312 Sensory Systems  Elective 3 2 Professor Izumi Fukunaga

A402

Computational and Mathematical Biology

Elective

Intensive

3 2

Professor Hiroaki Kitano,  

Professor Igor Goryanin

A405 Emerging Technologies in Life Sciences Elective 3 2 Professor Ichiro Maruyama
A409 Electron Microscopy Elective 3 2 Professor Matthias Wolf
B05 Neurobiology Elective 3 2

Professor Gordon Arbuthnott, Professor Tomoyuki Takahashi

B13 Theoretical and Applied Fluid Mechanics Elective 3 2 Professor Pinaki Chakraborty
B14 Theoretical and Applied Solid Mechanics (returns to Term 3 for 2017) Elective 3 2 Professor Gustavo Gioia
B15 Immunology Elective 3 2 Professor Hiroki Ishikawa
B20 Introductory Evolutionary Developmental Biology Elective 3 2 Professor Hiroshi Watanabe
B23 Molecular Evolution Elective 3 2 Professor Tom Bourguignon
All terms          
A406 Independent Study Elective All 1 Selected faculty members
A407 Special Topics Elective All 1 Selected faculty members
A408 International Workshop Participation Elective All 1

Approved OIST Workshops 
(students in later years only)

LRO Laboratory Rotations Mandatory All 9 OIST faculty in Okinawa
LTP Thesis Proposal Mandatory All 1 OIST faculty in Okinawa
PD1 Professional Development I Mandatory All 1 Professor Jeffery Wickens
PD2 Professional Development II Mandatory All 1 Professor Gordon Arbuthnott

 

*  Not offered 2017/18, alternate years course.

 

Courses by number

Course
Title
Type
Term
Credits
Course Coordinator  

A101

Adaptive Systems

Elective

3

2

Professor Kenji Doya

A102

Mathematical Methods of Natural Sciences

Elective

3

2

Professor Jonathan Miller

A103 Stochastic Processes and Applications Elective 3 2 Professor Simone Pigolotti

A202

Fluid Dynamics

Elective

1

2

Professor Satoshi Mitarai

A203

Advanced Optics  (alternate years course)

Elective

2

2

Professor Sile Nic Chormaic

A205

Quantum Field Theory

Elective

3

2

Professor Shinobu Hikami

A206

Analog Electronics

Elective

1

2

Professor Yabing Qi

A207

Nanotechnology

Elective

2

2

Professor Mukhles Sowwan

A208

Bioorganic Chemistry

Elective

2

2

Professor Fujie Tanaka

A209

Ultrafast Spectroscopy

Elective

1

2

Professor Keshav Dani

A210

Advanced Quantum Mechanics  (alternate years course)

Elective

2

2

Professor Thomas Busch

A211

Advances in Atomic Physics*  (alternate years course)

Elective

2

2

Professor Sile Nic Chormaic

A212

Microfluidics

Elective

2

2

Professor Amy Shen

A213

Inorganic Electrochemistry

Elective

1

2

Professor Julia Khusnutdinova

A214

Nucleic Acid Chemistry and Engineering

Elective

2

2

Professor Yohei Yokobayashi

A215

Advanced Experimental Chemistry -
Laboratory of Materials Chemistry

Elective

3

2

Professor Ye Zhang

A216 Quantum Mechanics I Elective  1 2 Professor Denis Konstantinov
A217 Quantum Mechanics II Elective 2 2 Professor Denis Konstantinov
A218

Condensed Matter

Elective 3 2 Professor Yejun Feng
A219 General Relativity (alternate years course) Elective 3 2 Professor Yasha Neiman
A273 Ultracold Quantum Gases  (alternate years course) Elective 2 2 Professor Thomas Busch

A303

Developmental Biology

Elective

2

2

Professor Ichiro Masai

A304

Evolutionary Developmental Biology

Elective

3

2

Professor Noriyuki Satoh

A306

Neuroethology

Elective 

1

2

Professor Yoko
Yazaki-Sugiyama

A307

Molecular Oncology and Cell Signaling

Elective

2

2

Professor Tadashi Yamamoto

A308

Epigenetics

Elective

3

2

Professor Hidetoshi Saze

A310

Computational Neuroscience

Elective

2

2

Professor Erik De Schutter

A311

Cellular Aging and Human Longevity

Elective

2

2

Professor Mitsuhiro Yanagida

A312 Sensory Systems Elective 3 2 Professor Izumi Fukunaga

A401

Controversies in Science

Elective

1

2

Professor Gordon Arbuthnott

A402

Computational and Mathematical Biology

Elective

Intensive

3

2

Professor Hiroaki Kitano
Professor Igor Goryanin

A405

Emerging Technologies in Life Sciences

Elective

3

2

Professor Ichiro Maruyama

A406

Independent Study

Elective

All

1

Professor Jeffery Wickens

A407

Special Topics

Elective

All

1

Professor Jeffery Wickens

A408

International Workshop Participation

Elective

All

1

Professor Jeffery Wickens

A409

Electron Microscopy

Elective

3

2

Professor Matthias Wolf

A410

Molecular Electron Tomography

Elective

2

2

Professor Ulf Skoglund

B05

Neurobiology

Elective

3

2

Professor Gordon Arbuthnott
Professor Tomoyuki Takahashi

B07

Statistical Methods

Elective

2

2

Professor Kenji Doya

B08

Physics for Life Sciences

Elective

2

2

Professor Bernd Kuhn

B09

Learning and Behavior

Elective

2

2

Professor Gail Tripp

B10

Analytical Mechanics

Elective

1

2

Professor Mahesh Bandi

B11

Classical Electrodynamics

Elective

2

2

Professor Tsumoru Shintake

B12

Statistical Physics

Elective

2

2

Professor Nic Shannon

B13

Theoretical and Applied Fluid Mechanics

Elective

3

2

Professor Pinaki Chakraborty

B14

Theoretical and Applied Solid Mechanics 

Elective

3

2

Professor Gustavo Gioia

B15

Immunology

Elective

3

2

Professor Hiroki Ishikawa

B16

Ecology and Evolution

Elective

2

2

Professor Evan Economo

B20

Introductory Evolutionary Developmental Biology

Elective

3

2

Professor Hiroshi Watanabe

B21 Biophysics of Cellular Membranes Elective 1 2 Professor Akihiro Kusumi
B22 Computational Methods Elective  1 2 Professor Kenji Doya
B23 Molecular Evolution Elective 3 2 Professor Tom Bourguignon
B24 Neuronal Dynamics of Movement Elective  1 (from AY2018) 2 Professor Yoe Uusisaari

LRO

Laboratory Rotations

Mandatory

All

9

Non-adjunct OIST faculty

LTP

Thesis Proposal

Mandatory

All

1

Non-adjunct OIST faculty

PD1

Professional Development I

Mandatory

All

1

Professor Jeffery Wickens

PD2

Professional Development II

Mandatory

All

1

Professor Gordon Arbuthnott

PD3

English for Science and Technology

Optional

All

1 **

Professor Jeffery Wickens

PD4

Essential Japanese for Foreign Researchers

Optional

All

1 **

Professor Jeffery Wickens

PD5

Laboratory Experience

Optional

All

1 **

Professor Jeffery Wickens

*  Not Offered 2017/18 Academic Year  (alternating years course) 

** Optional courses may be taken only as part of the pre-enrollment Gap Program.  Credits for these optional courses PD3, PD4, and PD5 are not counted towards your final balance of 30 required credits.